Bolesť panvového dna trápi mužov aj ženy

dátum: 30.11.21-22:02

Bolesť panvového dna je zdravotný problém, ktorým trpia muži aj ženy, prevažne vo veku 35 – 45 rokov. Aké sú jej príčiny a ako sa dá liečiť, sa dozviete v nasledovnom článku

Ako sa prejavuje bolesť panvového dna

Chronická bolesť panvového dna sa u mužov prejavuje bolesťou alebo pocitom nepohody v oblasti penisu, semeníkov a pri ejakulácii. Často je sprevádzaná ťažkosťami s močením, ktoré je pomalé a prerušované aj jeho zvýšenou frekvenciou a problémami s prostatou. Bežnými sprievodnými javmi sú erektilná dysfunkcia, bolesť svalov, kĺbov a únava. Bolesť sa môže prejavovať o niečo silnejšie pri dlhšom sedení. 

na chronicku bolest panvoveho dna pomoze razova vlna

U žien sa bolesť panvového dna prejavuje v okolí panvy, panvových orgánov a panvového dna až po oblasť vonkajšieho genitálu. Môže sa objavovať aj pri pohlavnom styku. O chronickej bolesti hovoríme, ak pretrváva dlhšie ako 3 mesiace. Môže sa pritom prejavovať v rôznej intenzite v rôznych časových intervaloch.

Aké sú príčiny? 

Príčinou bolesti panvového dna môžu byť prekonané zápaly pohlavných orgánov, predchádzajúce úrazy, zrasty, ochabnutie svalov a neurologické ochorenia. Môže byť tiež dôsledkom sexuálnej hyperaktivity alebo hypoaktivity alebo za ňou môžu byť psychické príčiny. U žien môže byť následkom po viac komplikovaných pôrodoch. 

V čom spočíva liečba

Problémy s panvovým dnom je možné liečiť. Pre potvrdenie diagnózy, odhalenie jej príčin a následnú liečbu je potrebné navštíviť urológa. Moderným spôsobom, ktorý prináša výsledky aj tam, kde ostatné metódy zlyhali, je liečba rázovou vlnou. Táto liečba je celkom neinvazívna a nemá žiadne vedľajšie účinky. 

Liečba využíva fyzikálne vlastnosti zvuku. Rázová vlna je zvuková vlna s vysokou energiou. Preniká do hlbších vrstiev tkaniva, kde stimuluje tvorbu ciev. Týmto spôsobom prispieva k jeho lepšiemu prekrveniu, dochádza k lepšiemu okysličeniu a tkanivo je dostatočne vyživované. Vďaka tomu rázová vlna pomáha a urýchľuje liečebné procesy v panvovom dne. Celý proces je bezbolestný a pacientmi dobre znášaný. 

Zdroj obrázka:r.classen/Shutterstock.com